ML Serwis klimatyzacja sterowniki regeneracja naprawa
Strona główna   |   O firmie   |   Oferta   |   Sklep   |   Kontakt

Klimatyzacja pomieszczeń

Urządzenia klimatyzacyjne /klimatyzatory/ nie tylko precyzyjnie regulują temperaturę, ale też utrzymują automatycznie wilgotność powietrza na poziomie najbardziej odpowiednim dla organizmu człowieka. Zapewniają właściwy przewiew, wykluczający przeciągi. System filtrów urządzeń klimatyzacyjnych pozwala na uzyskanie w pomieszczeniach powietrza o dużym stopniu czystości, po zatrzymaniu dopływu kurzu, pyłu, bakterii i roztoczy a nawet przykrych zapachów.
Urządzenia klimatyzacyjne mogą też służyć do ogrzewania z wykorzystaniem ciepła, które zawiera powietrze zewnętrzne nawet o temperaturze bardzo niskiej.

Mówi się, że działają jak pompa ciepła. Niezależnie od tego mogą być wyposażone w elementy grzejne, wspomagające dogrzewanie pomieszczeń .

Głównym zadaniem klimatyzatora jest obniżanie temperatury w pomieszczeniu, ale niektóre rodzaje mogą też ogrzewać , oczyszczać , bądź nawilżać znajdujące się w nim powietrze.

Klimatyzator składa się z : parownika, wentylatora powietrza nawiewanego, skraplacza, sprężarki, wentylatora powietrza usuwanego.

W sprzedaży oferowane są dwa rodzaje urządzeń:

 wieloczęściowe typu split
 jednoczęściowe typu kompakt.

Klimatyzatory typu split składają się z jednej (monosplit) lub kilku (multisplit) jednostek wewnętrznych, które instaluje się w pomieszczeniach i jednej jednostki zewnętrznej.

Jednostka zewnętrzna klimatyzatora montowana jest na zewnątrz budynku. Obie części są ze sobą połączone linią chłodniczą.

W zależności od miejsca montażu części wewnętrznej można wyróżnić klimatyzatory:
 kanałowe,
 kasetonowe,
 ścienne,
 sufitowe,
 podłogowe.

Klimatyzatory typu kompakt to pojedyncze kompletne urządzenie - w jednej obudowie zawierają część chłodzącą i grzejną.
Klimatyzator okienny wystarczy odpowiednio usytuować w otworze ściany lub okna (stąd nazwa), pamiętając o właściwym uszczelnieniu.
Klimatyzatory przenośne , w zależności od potrzeb, można je przenosić z pokoju do pokoju. Zainstalowanie sprowadza się do wysunięcia przewodu usuwającego ciepłe powietrze z pomieszczenia przez maty otwór w ścianie lub uchylone okno i podłączenie urządzenia do sieci elektrycznej. Ze względu na prosty montaż polecane są do domów już eksploatowanych.

Podstawowe parametry klimatyzatorów

Decydując się na kupno klimatyzatora powinni Państwo zwrócić szczególną uwagę na kilka podstawowych parametrów. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich :

Moc chłodnicza to pierwsza kwestia, jaką powinniśmy sprawdzić. Od niej zależy ekonomia i komfort użytkowania. Za mała moc chłodnicza nie spełni naszych oczekiwań, zbyt duża – niepotrzebnie podniesie koszty zarówno zakupu jak i eksploatacji .
Aby odpowiednio dobrać moc chłodniczą urządzenia do wielkości np. domu, można zastosować prosty przelicznik.
Przyjmuje się, że w nowych domach z dobrą izolacją cieplną z jednego metra kwadratowego (1m2) powinno się odprowadzić około 100W ciepła. Można również zastosować współczynnik 30 W/m3 kubatury pomieszczenia. Niezależnie od sposobu obliczenia mocy właściwie dobrane urządzenie powinno zapewnić co najmniej dwukrotną wymianę powietrza w pomieszczeniu klimatyzowanym w ciągu godziny.

***Watro jednak skonsultować swoje wyliczenia z firmą, która profesjonalnie zajmuje się sprzedażą jak i montażem klimatyzatorów (zapewniamy pełną obsługę w tym zakresie) .

Przy doborze mocy chłodniczej klimatyzatora powinno się uwzględnić następujące czynniki :
układ ścian - względem stron świata, powierzchnię okien i drzwi, rodzaj i grubość izolacji ścian oraz dachu. Istotna jest również liczba osób przebywających na stałe w pomieszczeniu. Przy właściwym doborze klimatyzatora nie bez znaczenia jest sprzęt znajdujący się wewnątrz pomieszczenia przeznaczonego do klimatyzacji np. urządzenia elektryczne emitujące energię cieplną.

Hałas wiąże się z pracą każdego klimatyzatora. Jednak w zależności od typu i modelu urządzenia możemy mówić o jego różnym natężeniu. Dlatego na ten parametr powinniśmy zwracać szczególna uwagę. Dość głośne są klimatyzatory przenośne.
Poziom emitowanego przez nie hałasu sięga 52-54 dB(A), nieco ciszej pracują klimatyzatory okienne - hałas na poziomie 47-49 dB(A). Najwięcej spokoju mamy w pomieszczeniu, w którym zamontowano klimatyzator ścienny. Tego typu urządzenie emituje hałas na poziomie 20-40 dB(A). Poziom hałasu zależy od wydajności pracy klimatyzatora, dlatego na noc warto przestawić urządzenie na funkcję sleep, w której pracuje z mniejszą wydajnością chłodniczą, ale za to – ciszej.
Niepisana reguła mówi – im cichsze urządzenie – tym wyższa jest jego cena.

Wybierając klimatyzator powinniśmy ponadto zwracać uwagę na wiele innych „szczegółów”. Warto, by urządzenie takie miało szeroki zakres temperatury i aby system skalowania umożliwiał jej przestawianie co jeden stopień. Możemy też wybrać klimatyzator wyposażony w filtr niwelujący przykre zapachy, albo zawierający pochłaniacze elektrostatyczne (zatrzymują bakterie, roztocza czy dym papierosowy). Warto wtedy by klimatyzator miał kontrolkę informującą o zużyciu filtra.
Wszystkie klimatyzatory są wyposażone w filtry zatrzymujące kurz i pył. Powinniśmy także wziąć pod uwagę rodzaj cieczy chłodzącej wykorzystanej w klimatyzatorze (czynnik chłodniczy). Obecnie w klimatyzatorach występuje ekologiczny czynnik chłodniczy R-407 i R-410.

Sterowanie klimatyzatorem odbywa się zdalnie, pilotem i jest dość proste.
Za pomocą pilota można wybrać temperaturę w pomieszczeniu i czas, w którym klimatyzator ma się włączyć i wyłączyć. Klimatyzatory z funkcją „auto restart” uruchomią się automatycznie po zaniku napięcia i jego powtórnym przywróceniu.

Część klimatyzatorów posiada wspomnianą już funkcję „Sleep”. Istnieje też możliwość sterowania kierunkiem strumienia powietrza. Niektóre urządzenia są wyposażone w funkcję szybkiego chłodzenia.


Czego nie należy robić?
Korzystając z klimatyzatora należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad: nie należy ustawiać go w pobliżu źródeł emisji ciepła tak jak np. grzejników, piecyków etc… Nie należy też ustawiać na nim żadnych przedmiotów, ani zakrywać kratek wentylacyjnych, ponieważ można doprowadzić do przegrzania klimatyzatora.

O czym należy pamiętać ?
Na pewno o tym, by ściśle przestrzegać zasad określonych w instrukcji obsługi dołączanej przez producenta do każdego urządzenia. Drugim niezbędnym warunkiem jest wykonywanie przeglądu technicznego klimatyzatora (przynajmniej dwa razy do roku ) by móc zapewnić właściwe jego funkcjonowanie .

ML SERWIS
ul. Świerczewskiego 13
69-110 Rzepin (Lubuskie)

handel tel. +48 510 985835
serwis tel. +48 516 630333
::     ::     Design tworzenie www   ::   © 2010 - 2020   ::   ML SERWIS   ::   Klimatyzacja pomieszczeń ::
Obszar działania firmy ML SERWIS obejmuje przede wszystkim Rzepin, Ośno lubuskie, Słubice, Kostrzyn, Sulęcin, Torzym, Gorzów, Boczów, ale możemy obsłużyć całe województwo lubuskie, a nawet cały kraj...